כל מי שהוריד משמעותית במשקל וחווה תנודות במהלך חייו, מכיר את התופעה – הצטברות עודפי שומן באזורים מסוימים בגוף, אותם הגוף מתקשה לסלק, היוצרים מראה רפוי של העור. ניתוח מתיחת בטן נותן מענה מצוין בנושא ומטרתו היא להסיר את עודפי העור, להדק את שרירי הבטן ולהביא למראה מתוח שלה.

תיאום ציפיות לפני הניתוח

לפני הניתוח מבוצע תיאום ציפיות עם המטופל/ת שמטרתו להסביר את ההליך, ההכנה אליו והתאוששות אחריו. לא מעט אנשים שמעוניינים לברר פרטים על ניתוח מתיחת בטן, תוהים אם הניתוח יסייע להם להפחית במשקלם.

חשוב להדגיש כבר בשלב הראשוני כי מטרת הניתוח היא לא ירידה במשקל, אלא הצרת הבטן והסרת עודפי עור. אמנם עודפי העור שמוסרים בניתוח הם בעלי משקל מסוים, אך בשורה התחתונה, לא זו המטרה בניתוח.

הרצאות עדכניות של ד”ר אברהם אמיר על מתיחת בטן

היתרונות של מתיחת בטן

למה עדיף לבצע ניתוח מתיחת בטן דווקא בחורף?

תגליות מחקר חדשות בנוגע לניתוחי מתיחת בטן

דגשים, תופעות לוואי וטיפולים משלימים

מי מתאים לעבור ניתוח מתיחת בטן?

גברים ונשים בריאים, הסובלים מעודף עור/שומן בבטן או מחולשת הדופן שלה ולא מצליחים לפתור זאת בעזרת תזונה נכונה וספורט, הם המועמדים האידאליים לעבור את הניתוח.

קבוצה נוספת של מועמדים אידאליים לעבור את הניתוח, היא גברים ונשים שעברו תהליכי הרזיה משמעותיים ונותרו עם עודפי עור. למטופלים המתכננים להפחית משמעותית במשקלם גם לאחר הניתוח, מומלץ לבצעו לאחר הגעה למשקלם הרצוי ולאחר שהוא התייצב.

נשים לאחר לידות הן קבוצה נוספת המתאימה לעבור את הניתוח. לנשים המתכננות ללדת בעתיד – מומלץ להמתין עם הניתוח לאחר הריונן האחרון, שכן השרירים האנכיים של הבטן שנמתחים במהלכו עלולים להשתחרר בשנית. עם זאת, ישנן נשים צעירות שמתכננות להיכנס להריון בעתיד, אך מעוניינות לבצע את הניתוח, מטעמים אסתטיים.

מתיחת בטן בין הריון להריון אמנם אפשרית, אבל על הנשים המעוניינות בניתוח זה לזכור שההריון הקרוב ימתח את עור הבטן שוב וצורתה הקודמת צפויה לשוב לקדמותה. לכן, ההמלצה בדרך כלל היא שלא לבצע את הניתוח עד ההחלטה שלא להיכנס שוב להריון.

בכל מקרה, על נשים לאחר לידות להמתין לפחות 3 חודשים לאחר הלידה לפני ביצוע הניתוח, כאשר טווח הזמנים האידאלי שבו ניתן לקבל תוצאות נאות הוא 4 עד 6 חודשים.

בנוסף, גם גברים ונשים מבוגרים, בעשורים המתקדמים לחייהם, נחשבים למועמדים אידאליים לביצוע הניתוח. בגילאים מתקדמים, הגוף מאבד מגמישותו ונוטה ‘ליפול’ באזור הבטן, לכן טבעי כי תהיה דרישה לניתוח זה בגילאים מבוגרים. יתרה מזאת, ד”ר אברהם אמיר ביצע בהצלחה רבה ניתוחי בטן למבוגרות ולמבוגרים רבים שהיו מעוניינים להשיג מראה בטן צעיר יותר.

תוצאות הניתוח אמנם ניתנות לשמירה במשך שנים באמצעות אורח חיים בריא, אך בגילאים מבוגרים יותר, בעקבות תהליכי הזדקנות, בדרך כלל עלולים להופיע עודפי עור פעם נוספת. ניתן לעבור במקרים אלו ניתוח מתיחת בטן נוסף.

מקרים שבהם בעייתי לבצע ניתוח מתיחת בטן:

המעשנים שביניכם ייאלצו להפסיק לעשן במשך התקופה שלפני הניתוח. מדוע? מכיוון שהניקוטין שבסיגריות מביא להצרת כלי הדם בגוף, וכשמבוצע ניתוח פלסטי שבו מבוצע חיתוך רקמת עור, הידוק וחיבור שלה, קיימת חשיבות מכרעת לזרימת דם תקינה לאזור המנותח, כדי שהאיחוי יבוצע כמתוכנן ושהתפר לא יהיה בולט ומשמעותי. בנוסף, סיגריות מכילות המון חומרים רעילים שעלולים לפגוע ברקמות העור החדשות ולהביא לצלקות, לזיהומים ולנמק. כמו כן, במקרים של צינון או זיהום בימים שקודמים לניתוח, מומלץ לרוב לדחות אותו כדי לא להסתכן בסיבוכים אפשריים.

ניתוח מתיחת בטן

איך מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, אורך מספר שעות וכרוך באשפוז לילה. בניתוח נכרתים עודפי העור דרך צלקת הנעשית מעל לשיער הערווה, בדומה לניתוח קיסרי, ואולם לרוב הצלקת ארוכה יותר. הטבור מופרד מהעור שמסביבו בתחילת הניתוח על מנת לאפשר את מתיחת עור הבטן, ובסיום הניתוח הוא מעוצב מחדש ומחובר שוב לעור סביבו.

במהלך ניתוח מתיחת בטן מהודקים שרירי הבטן על מנת לקבל מראה חטוב יותר. עור הבטן נתפר בתפרים נמסים ומושארים שני נקזים. בגמר הניתוח, הבטן נחבשת ומכוסה בחגורת בטן. מומלץ להישאר עם חגורת הבטן חודש ימים. את הנקזים מוציאים לרוב אחרי מספר ימים.

מתיחת בטן ושאיבת שומן – על השילוב הנפוץ:

 במקרים מסוימים ניתן ואפילו רצוי לשלב בין ניתוח מתיחת בטן לבין ניתוח שאיבת שומן, לאחר התייעצות עם הרופא המנתח. בדרך כלל, כ-80% מניתוחי מתיחת הבטן משולבים בשאיבת שומן. הניתוח המשולב נפתח בהזרקת נוזל שמקל על תהליך השאיבה. לאחר מכן מבוצעת מתיחת בטן ואחר כך מבצעים שאיבת שומן. בסוף הניתוח המשולב, ישנה כמובן תקופת התאוששות קצרה.

צפו: ראיונות של ד”ר אברהם אמיר על ניתוח מתיחת בטן בערוצים השונים

בתכנית “המועדון” – ערוץ 10

בתכנית “גוף ונפש” עם ענת הראל

בתכנית “כל בוקר” – ערוץ 10

בתכנית “תהיו בריאים” – ערוץ 2

“מתיחת בטן היקפית”

כשהמטופלים עוברים ירידות משקל משמעותיות, מצטברים עודפי עור לא רק בבטן, אלא גם במותניים ובגב. במקרים אלו, ולאחר התייעצות כמובן, מומלץ לבצע גם מתיחה של העור במותניים ובגב. הניתוח אמור להיות היקפי יותר – אבל נעשה רק במקרים המצדיקים זאת. כאשר המטופל מגיע עם עודפי עור משמעותיים בחלק האחורי של המותניים והגב, יש לבצע תחילה מתיחה של הגב והמותניים ורק לאחר מכן לעבור למתיחת הבטן. זהו ניתוח מורכב יותר, אבל שביעות הרצון ממנו גבוהה יותר בקרב המטופלים שירדו באופן מסיבי במשקל.

ישנם מקרים שבהם אנשים מעדיפים שלא לגעת בגב מאחר שמדובר בניתוח גדול יותר, יקר יותר, שההחלמה ממנו ארוכה יותר, אך יש כאלו שחשוב להם מאוד (ובהמלצת הרופא) למתוח אזורים נוספים הסמוכים לבטן.

האם ישנם סיכונים או תופעות לוואי?

לאחר הניתוח, הבטן תהיה נפוחה ותכאב, בפרט באזור התפרים. ניתן להשתמש במשככי כאבים לצורך הקלה. ייתכנו דימומים וכמו כן יהיה קושי לעמוד זקוף בימים שלאחר הניתוח, אך חשוב להתחיל ללכת זקוף בהקדם. סיבוכים נדירים הם זיהום וקרישי דם. בזיהום ניתן לטפל בעזרת ניקוז ותרופות ובעזרת תנועה מוגברת ניתן להקטין את הסיכון של היווצרות קרישי דם. למניעת סיבוכים מיותרים, חשוב לחדול מעישון ולעקוב אחר הוראות הרופא המנתח בכל הקשור לתנועה ופעילות פיזית.

התאוששות והחלמה

האשפוז שלאחר הניתוח יכול לארוך כמה שעות ואף כיומיים – זאת בהתאם למצב המטופל. בלילה הראשון שלאחר הניתוח, יש לשכב על הגב ולהימנע עד כמה שניתן מתזוזות שאין בהן צורך. עם זאת, לא קיימת מניעה לשכב על הצדדים אם הדבר נחוץ לכם. ביממות הראשונות שלאחר הניתוח מומלץ לבצע אחת לשעה, הליכה בת 10 דקות ותרגילי נשימה, עליהם תקבלו המלצה מהרופא שטיפל בכם.

ההחלמה מהניתוח אורכת כמספר שבועות. יש לנוח שבועיים-שלושה ורק לאחר כחודש וחצי ניתן לחזור בהדרגה לפעילות פיזית. בחודש וחצי זה יש להסתובב עם חגורת הבטן. התפרים החיצוניים מוסרים לאחר כשבוע והעמוקים יותר לאחר כשבועיים-שלושה.

במהלך תקופת ההחלמה, חשוב מאוד להקפיד על רוגע ומנוחה מספיקים וליטול את התרופות שעליהן המליץ הרופא כדי למנוע התפתחות של זיהומים.

הצלקת שנמצאת מתחת לקו בגד הים תתחיל להגליד לאחר מספר שבועות, אך יש לקחת בחשבון כי לא תיעלם. התחושה שנעלמת באזור הבטן התחתונה תשוב בהדרגה בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח.

למידע ולייעוץ, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

* נבקשכם לא למלא את פרטיכם במהלך השבת.

פוסטים אחרונים מהבלוג בנושא