למה לעשות מתיחת בטן עם ד"ר אברהם אמיר
ד"ר אברהם אמיר הוא מנתח פלסטי בכיר
ניסיון של למעלה מ 25 שנה
אלפי ניתוחים ולקוחות מרוצים
פגישת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות וללא עלות
ליווי ומעקב צמוד גם לאחר הניתוח
מחירים הוגנים עם אפשרות נוחה לפריסת תשלומים
דוקטור אברהם אמיר מכהן כיום כסגן מחלקת כירורגיה פלסטית בבית החולים בילינסון

 

כל מי שהוריד משמעותית במשקל וחווה תנודות במהלך חייו, מכיר את התופעה – הצטברות עודפי שומן באזורים מסוימים בגוף, אותם הגוף מתקשה לסלק, היוצרים מראה רפוי של העור. מתיחת בטן נותן מענה מצוין בנושא ומטרתו היא להסיר את עודפי העור, להדק את שרירי הבטן ולהביא למראה מתוח שלה.

תיאום ציפיות לפני הניתוח

לפניהניתוח מבוצע תיאום ציפיות עם המטופל/ת שמטרתו להסביר את ההליך, ההכנה אליו והתאוששות אחריו. לא מעט אנשים שמעוניינים לברר פרטים על מתיחת בטן, תוהים אםהניתוח יסייע להם להפחית במשקלם.

חשוב להדגיש כבר בשלב הראשוני כי מטרתהניתוח היא לא ירידה במשקל, אלא הצרת הבטן והסרת עודפי עור. אמנם עודפי העור שמוסרים הם בעלי משקל מסוים, אך בשורה התחתונה, לא זו המטרה .

מי מתאים לעבור מתיחת בטן?

גברים ונשים בריאים, הסובלים מעודף עור/שומן בבטן או מחולשת הדופן שלה ולא מצליחים לפתור זאת בעזרת תזונה נכונה וספורט, הם המועמדים האידאליים לעבור אתהניתוח .

קבוצה נוספת של מועמדים אידאליים לעבור אתהניתוח , היא גברים ונשים שעברו תהליכי הרזיה משמעותיים ונותרו עם עודפי עור. למטופלים המתכננים להפחית משמעותית במשקלם גם לאחרהניתוח , מומלץ לבצעו לאחר הגעה למשקלם הרצוי ולאחר שהוא התייצב.

נשים לאחר לידות הן קבוצה נוספת המתאימה לעבור אתהניתוח . לנשים המתכננות ללדת בעתיד – מומלץ להמתין עםהניתוח לאחר הריונן האחרון, שכן השרירים האנכיים של הבטן שנמתחים במהלכו עלולים להשתחרר בשנית. עם זאת, ישנן נשים צעירות שמתכננות להיכנס להריון בעתיד, אך מעוניינות לבצע אתהניתוח , מטעמים אסתטיים.

מתיחת בטן בין הריון להריון אמנם אפשרית, אבל על הנשים המעוניינות זה לזכור שההריון הקרוב ימתח את עור הבטן שוב וצורתה הקודמת צפויה לשוב לקדמותה. לכן, ההמלצה בדרך כלל היא שלא לבצע אתהניתוח עד ההחלטה שלא להיכנס שוב להריון.

בכל מקרה, על נשים לאחר לידות להמתין לפחות 3 חודשים לאחר הלידה לפני ביצועהניתוח , כאשר טווח הזמנים האידאלי שבו ניתן לקבל תוצאות נאות הוא 4 עד 6 חודשים.

בנוסף, גם גברים ונשים מבוגרים, בעשורים המתקדמים לחייהם, נחשבים למועמדים אידאליים לביצועהניתוח . בגילאים מתקדמים, הגוף מאבד מגמישותו ונוטה 'ליפול' באזור הבטן, לכן טבעי כי תהיה דרישהלניתוח זה בגילאים מבוגרים. יתרה מזאת, ד"ר אברהם אמיר ביצע בהצלחה רבה בטן למבוגרות ולמבוגרים רבים שהיו מעוניינים להשיג מראה בטן צעיר יותר.

תוצאותהניתוח אמנם ניתנות לשמירה במשך שנים באמצעות אורח חיים בריא, אך בגילאים מבוגרים יותר, בעקבות תהליכי הזדקנות, בדרך כלל עלולים להופיע עודפי עור פעם נוספת. ניתן לעבור במקרים אלו מתיחת בטן נוסף.

מקרים שבהם בעייתי לבצע מתיחת בטן:

המעשנים שביניכם ייאלצו להפסיק לעשן במשך התקופה שלפניהניתוח . מדוע? מכיוון שהניקוטין שבסיגריות מביא להצרת כלי הדם בגוף, וכשמבוצע פלסטי שבו מבוצע חיתוך רקמת עור, הידוק וחיבור שלה, קיימת חשיבות מכרעת לזרימת דם תקינה לאזור המנותח, כדי שהאיחוי יבוצע כמתוכנן ושהתפר לא יהיה בולט ומשמעותי. בנוסף, סיגריות מכילות המון חומרים רעילים שעלולים לפגוע ברקמות העור החדשות ולהביא לצלקות, לזיהומים ולנמק. כמו כן, במקרים של צינון או זיהום בימים שקודמיםלניתוח , מומלץ לרוב לדחות אותו כדי לא להסתכן בסיבוכים אפשריים.

מתיחת בטן

איך מתבצע מתיחת בטן?

ה מתבצע בהרדמה כללית, אורך מספר שעות וכרוך באשפוז לילה. נכרתים עודפי העור דרך צלקת הנעשית מעל לשיער הערווה, בדומהלניתוח קיסרי, ואולם לרוב הצלקת ארוכה יותר. הטבור מופרד מהעור שמסביבו בתחילתהניתוח על מנת לאפשר את מתיחת עור הבטן, ובסיוםהניתוח הוא מעוצב מחדש ומחובר שוב לעור סביבו.

במהלך מתיחת בטן מהודקים שרירי הבטן על מנת לקבל מראה חטוב יותר. עור הבטן נתפר בתפרים נמסים ומושארים שני נקזים. בגמרהניתוח , הבטן נחבשת ומכוסה בחגורת בטן. מומלץ להישאר עם חגורת הבטן חודש ימים. את הנקזים מוציאים לרוב אחרי מספר ימים.

מתיחת בטן ושאיבת שומן – על השילוב הנפוץ:

 במקרים מסוימים ניתן ואפילו רצוי לשלב בין מתיחת בטן לבין שאיבת שומן, לאחר התייעצות עם הרופא המנתח. בדרך כלל, כ-80% מ מתיחת הבטן משולבים בשאיבת שומן.הניתוח המשולב נפתח בהזרקת נוזל שמקל על תהליך השאיבה. לאחר מכן מבוצעת מתיחת בטן ואחר כך מבצעים שאיבת שומן. בסוףהניתוח המשולב, ישנה כמובן תקופת התאוששות קצרה.

צפו: ראיונות של ד"ר אברהם אמיר על מתיחת בטן בערוצים השונים

בתכנית "המועדון" – ערוץ 10

בתכנית "גוף ונפש" עם ענת הראל

בתכנית "כל בוקר" – ערוץ 10

בתכנית "תהיו בריאים" – ערוץ 2

"מתיחת בטן היקפית"

כשהמטופלים עוברים ירידות משקל משמעותיות, מצטברים עודפי עור לא רק בבטן, אלא גם במותניים ובגב. במקרים אלו, ולאחר התייעצות כמובן, מומלץ לבצע גם מתיחה של העור במותניים ובגב.הניתוח אמור להיות היקפי יותר – אבל נעשה רק במקרים המצדיקים זאת. כאשר המטופל מגיע עם עודפי עור משמעותיים בחלק האחורי של המותניים והגב, יש לבצע תחילה מתיחה של הגב והמותניים ורק לאחר מכן לעבור למתיחת הבטן. זהו מורכב יותר, אבל שביעות הרצון ממנו גבוהה יותר בקרב המטופלים שירדו באופן מסיבי במשקל.

ישנם מקרים שבהם אנשים מעדיפים שלא לגעת בגב מאחר שמדובר גדול יותר, יקר יותר, שההחלמה ממנו ארוכה יותר, אך יש כאלו שחשוב להם מאוד (ובהמלצת הרופא) למתוח אזורים נוספים הסמוכים לבטן.

האם ישנם סיכונים או תופעות לוואי?

לאחרהניתוח , הבטן תהיה נפוחה ותכאב, בפרט באזור התפרים. ניתן להשתמש במשככי כאבים לצורך הקלה. ייתכנו דימומים וכמו כן יהיה קושי לעמוד זקוף בימים שלאחרהניתוח , אך חשוב להתחיל ללכת זקוף בהקדם. סיבוכים נדירים הם זיהום וקרישי דם. בזיהום ניתן לטפל בעזרת ניקוז ותרופות ובעזרת תנועה מוגברת ניתן להקטין את הסיכון של היווצרות קרישי דם. למניעת סיבוכים מיותרים, חשוב לחדול מעישון ולעקוב אחר הוראות הרופא המנתח בכל הקשור לתנועה ופעילות פיזית.

התאוששות והחלמה

האשפוז שלאחרהניתוח יכול לארוך כמה שעות ואף כיומיים – זאת בהתאם למצב המטופל. בלילה הראשון שלאחרהניתוח , יש לשכב על הגב ולהימנע עד כמה שניתן מתזוזות שאין בהן צורך. עם זאת, לא קיימת מניעה לשכב על הצדדים אם הדבר נחוץ לכם. ביממות הראשונות שלאחרהניתוח מומלץ לבצע אחת לשעה, הליכה בת 10 דקות ותרגילי נשימה, עליהם תקבלו המלצה מהרופא שטיפל בכם.

ההחלמה מה אורכת כמספר שבועות. יש לנוח שבועיים-שלושה ורק לאחר כחודש וחצי ניתן לחזור בהדרגה לפעילות פיזית. בחודש וחצי זה יש להסתובב עם חגורת הבטן. התפרים החיצוניים מוסרים לאחר כשבוע והעמוקים יותר לאחר כשבועיים-שלושה.

במהלך תקופת ההחלמה, חשוב מאוד להקפיד על רוגע ומנוחה מספיקים וליטול את התרופות שעליהן המליץ הרופא כדי למנוע התפתחות של זיהומים.

הצלקת שנמצאת מתחת לקו בגד הים תתחיל להגליד לאחר מספר שבועות, אך יש לקחת בחשבון כי לא תיעלם. התחושה שנעלמת באזור הבטן התחתונה תשוב בהדרגה בחודשים הראשונים שלאחרהניתוח .

למידע ולייעוץ, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

* נבקשכם לא למלא את פרטיכם במהלך השבת.

פוסטים אחרונים מהבלוג בנושא